Kategorie na lovci

Seznam všeho zboží


Rozšířené vyhledávání
Vyhledávání podle parametrů

Zapomenuté heslo?
Zapomněl jste své přihlašovací jméno?
Nemáte dosud účet? Registrace

Větrovky řady CZ 200

Minule jsme se podrobně zaobírali úspěšnými uherskobrodskými vzduchovkami značky Slavia. Tentokrát se podíváme na jejich sofistikovanější vzdálené příbuzné, větrovky z rodiny CZ 200, které se do sortimentu České zbrojovky a. s., Uherský Brod, dostaly na začátku nového tisíciletí díky zajímavému česko-anglickému partnerství.

Na úvod začněme definicí: větrovka je střelná zbraň, u níž se k vymetení střely z hlavně využívá předem stlačený vzduch z nádržky plněné rční pumpičkou, z tlakové lahve nebo v poslední době elektrickým kompresorem.

Nebudeme-li brát v úvahu fyzickou náročnost manuálního napumpování nádržky na dostatečný tlak a poměrně vysokou konstrukční a technologickou složitost, jde o zbraně uživatelsky velmi přívětivé, hodně přesné a podle konkrétního provedení také dosti výkonné. Čtenáři si jistě vzpomenou na proslulou girandonku, která se koncem 18. století dostala do výzbroje rakouské armády, kde prý odvedla slušný kus práce. Pro vojenskou službu se s moderními větrovkami sice už podle všeho nepočítá, zato se ale obnovila tradice využívání větrovek jako loveckých zbraní.

Velmi perspektivní odvětví

Dnes se na to často zapomíná, ale historicky jsou větrovky o dost starší než v sočasnosti rozšířenější a známější vzduchovky, tedy zbraně, u nichž se vzduch stlačuje až v okamžiku výstřelu pomocí pístového mechanismu poháněného jednou či více pružinami. I když principiálně byly známy a užívány poměrně dlouho, bouřlivý rozvoj vzduchovek přišel až ve druhé polovině 19. století, načež v minulém století dokonce na čas vytlačily větrovky na periferii zájmu střelecké veřejnosti. Podílely se na tom i plynovky, zbraně využívající jako hnací médium kapalný kysličník uhličitý v oblíbených sifonových bombičkách, které se po určitou dobu zdály být nejperspektivnějšími sportovními zbraněmi. To už neplatí. Technologický rozvoj posledních desetiletí otevřel větrovkám zcela nové možnosti, a tak se k nim konstruktéři i uživatelé pokorně a ochotně vrátili. Moderní nádržky, ventily a hlavně spolu s bohatým příslušenstvím udělaly z větrovek vysoce přesné, přiměřeně lehké a zcela bezpečné zbraně pro široké spektrum střeleckých odvětví (i když samozřejmě v cenových relacích nesrovnatelných s jednoduchými vzduchovkami). To vše nevyhnutelně projevilo zejména ve střeleckém sportu, který dlouhé i krátké větrovky zcela ovládly. Popularita těchto zbraní ale rychle roste i mimo sportovní komunitu. Bohužel se na tom do značné míry podílí restriktivní politika mnoha států vůči palným zbraním. (Výrazně se to projevilo například ve Velké Británii, kde se nyní o to víc daří nejrůznějším vzduchovým zbraním.) Suma sumárum větrovky představují jedno z nejdynamičtěji se rozvíjejících a obchodně perspektivní odvětví moderní zbrojní výroby, který Česká zbrojovka Uherský Brod nemohla opomenout.

Anglické spojení

Na výrobu moderní větrovky pro sportovní a rekreační střelbu začala uherskobrodská společnost poprvé pomýšlet již na přelomu 80. a 90. let minulého století, kdy se uvažovalo o vlastní konstrukci. Nakonec se ale Česká zbrojovka pustila jinou cestou: v roce 1999 na veletrhu IWA navázala spolupráci s anglickou firmou Air Arms z Hailshamu v hrabství East Sussex. Firma Air Arms patří k respektovaným výrobcům kvalitních vzduchovek a větrovek a koncem 90. let právě shodou okolností hledala strategického partnera pro rozběh několika svých projektů. Mezi nimi na prvním místě figurovalo dotažení vývoje a rozběh výroby zbrusu nové větrovky. Slovo dalo slovo a díky tomu se vývoj nové rodiny větrovek CZ 200 podařilo dokončit již v letech 2000 až 2001. Výroba nulté série určené pro akviziční účely začala už v roce 2000. Před definitivním zahájením sériové výroby se údajně do hry zapojila také americká firma Daisy; jednání s ní vedlo v roce 2001 k některým dílčím konstrukčním změnám. Oficiálně pak byla nová zbraň představena na veletrhu IWA v Norimberku na jaře 2002. Sočástí dohody s anglickým partnerem je i rozdělení trhu. S anglicko-českými větrovkami vyráběnými v České zbrojovce Uherský Brod se tak ve světě můžete setkat pod názvy Air Arms S200 nebo Daisy Avanti Valiant, přičemž exportní varianty můžou vykazovat drobné konstrukční odlišnosti. Mimochodem, v zahraničí si podle dostupných údajů vedou větrovky z rodiny CZ 200 víc než dobře – na prestižním britském trhu se silnou konkurencí patří ve své kategorii k nejprodávanějším zbraním. Úspěchy ale dvoustovkové pušky sklízejí i na zbrusu nových trzích, jako je kupříkladu Ukrajina. Tři verze Větrovky rodiny CZ 200 byly původně nabízeny ve dvou základních provedeních: CZ 200 S a CZ 200 T. Základní varianta, „esko“, se nabízí v rážích 4,5 mm a 5,5 mm, primárně je určena pro sportovní účely, ale tam, kde to zákony dovolují, se dá použít i pro hubení drobných škůdců. S tím koresponduje možnost nastavení úsťové energie střely v rozmezí od 7,5 J do 16 J, přičemž při maximální hodnotě se úsťová rychlost střely pohybuje kolem 240 m/s v ráži 4,5 mm, resp. 175 m/s v ráži 5,5 mm. Pochopitelně, že druhá jmenovaná je pro lovecké účely vhodnější. Asi nemusíme připomínat, že 16 joulů je magická zákonná hranice, do které je zbraň v ČR momentálně volně prodejná.

Druhá varianta je „téčko“, čili terčová puška určená pro velmi přesnou výcvikovou i soutěžní střelbu. CZ 200 T se vyrábí jen v ráži 4,5 mm, úsťová energie střely je maximálně 7,5 J, úsťová rychlost je standardně „naladěna“ na cca 165 m/s. K charakteristickým rysům „téčkového“ modelu patří zejména výškově stavitelný hřbet pažby; plně stavitelná je navíc i botka pažby.

Letošní novinka je CZ 200 S FS. Jak už její název napovídá, vychází ze standardního modelu S. Liší se od něj novou pažbou. Aby nedošlo k mýlce: písmena FS sice tradičně znamenají celopažbené provedení, tady se tím ovšem zjevně myslí spíš jednotná, nedělená pažba. K větší kompaktnosti zbraně přispívá absence rozšířené vnější části hlavně u jejího ústí. Všechny větrovky z rodiny CZ 200 postrádají konvenční mechanická mířidla, počítá se u nich především s montáží zaměřovacího dalekohledu, kolimátoru nebo dioptru, pro které je připravena třídílná rybinovitá lišta na horní ploše pouzdra závěru. Velmi přesné hlavně se vyrábějí v České zbrojovce rotačním kováním. Vývrt má 12 drážek a na ústí je zahrdlen. Asi ani není nutné zdůrazňovat, že větrovky CZ 200 konstrukčně vyhovují pravidlům ISSF, což z nichž činí plnohodnotné sportovní zbraně.

Pro úplnost dodejme, že Česká zbrojovka měla donedávna v úmyslu doplnit svůj sortiment i o větrovku-pistoli. Zbraň pod označením CZ 260 PCPA, která konstrukčně vycházela z pušek rodiny CZ 200, byla úspěšně vyvinuta a vyzkoušena, ale do sériové výroby se nakonec z důvodu jiných priorit nedostala. Uvidíme, zda je toto rozhodnutí definitivní.

Přesná kompaktní zbraň

Kompaktní větrovky řady CZ 200 mají charakteristický tvar, který určuje především pažba z kvalitního bukového dřeva s výrazným hlavištěm a velkým vybráním za pistolovou rukojetí. Typická je pro ně dále odnímatelná tlaková nádoba v podobě dlouhého válce pod hlavní, který pojme 122 cm3 stlačeného vzduchu, jeho provozní tlak je 200 bar, avšak testovaný je až na 300 bar. Válec je standardně vybaven manometrem nebo rychlospojkou pro plnění bez demontáže kontejneru. U dvou dosavadních modelů nádobu částečně zakrývalo hranolovité předpažbí, letošní novinka v podobě celopažbeného provedení má jiný tvar pažbení, které válec kryje jen zespodu. To, co vypadá jako válcový odsuvný závěr, je ve skutečnosti „nabíječ“, při jehož otevření se natáhne úderník ventilového bicího mechanismu. Základní provedení všech verzí zbraně je jednoranové, střela (diabolka) se vkládá manuálně do drážky vedení střely, odkud ji „nabíječ“ zasune do komory hlavně a hlaveň uzavře. V roce 2006 se do výroby dostal jednoduchý pětiranový podávací mechanismus, s nímž se zbraň mění na opakovačku. K vynikající přesnosti pušek rodiny CZ 200 přispívá stavitelná spoušť s dvoustupňovým odporem, který je regulovatelný v rozsahu 2 až 12 N pomocí dvou šroubů před jazýčkem spouště. Pomocí dalšího šroubu je také možné nastavit polohu jazýčku spouště. Větrovky CZ 200 nemají mechanickou pojistku. S výjimkou ovládací kličky může všechny větrovky CZ 200 bez problémů ovládat pravák i levák. Umožňuje to plně symetrická pažba s přívětivou ergonomií, která vyhovuje dospělým i mladším střelcům bez ohledu na pohlaví.

Co to umí?

Střelce zvyklého na ceny vzduchovek Slavia v první chvíli nejspíš poněkud zarazí, že uherskobrodské větrovky nejde označit za laciné. Takové hodnocení je ale značně zavádějící, protože se bavíme o zcela jiném typu zbraně. Za větrovky CZ 200 sice zákazník zaplatí od cca 9500 do 11 500 Kč (plus další nezanedbatelné náklady na nezbytné příslušenství), ale dostane za to nesrovnatelně jiný střelecký zážitek a výkon. O uherskobrodských větrovkách se někdy říkává, že s nimi je každý Vilém Tell – a ono to není až takové přehánění. Když máte vyřešeno plnění tlakové nádoby (pokud použijete pumpičku, počítejte s tím, že si řádně zacvičíte), čeká vás už jen pohodlné manipulování s kličkou „nabíječe“, vkládaní diabolek (nevyplatí se na nich šetřit) a samotná střelecká práce. Díky perfektní ergonomii a vybalancování zbraně, skvělému chodu spoušťového mechanismu a takřka nulovému zpětnému rázu je to vše pohoda, a tomu také odpovídají výsledky. S použitím slušné optiky není vzduchovkový terč na 10 metrů pro běžné střelce důstojný protivník. Machři dokáží s vyladěnou CZ 200 střílet takřka „jednou dírou“ až na vzdálenost 30 m – k tomu je těžké něco dodat. Uherskobrodské větrovky CZ 200 jsou opravdu povedeným výsledkem neobvyklé česko-anglické spolupráce, na který mohou být obě strany právem hrdé. Totéž platí i pro každého, kdo si tuto zbraň bez ohledu na vyšší vstupní investice pořídí. Může si být totiž jistý tím, že odměnou mu bude mnoho let střeleckých radostí a vynikajících výsledků.

 
Nákupní košík
Váš košík je prázdný
VirtueMart
Výrobci