Kategorie na lovci

Seznam všeho zboží


Rozšířené vyhledávání
Vyhledávání podle parametrů

Zapomenuté heslo?
Zapomněl jste své přihlašovací jméno?
Nemáte dosud účet? Registrace

Astronomické dalekohledy všeobecně

Tento strčný průvodce je určen jako základní informace všem, kteří se rozhodli svým blízkým zakoupit astronomický dalekohled jako dárek a sami toho o dalekohledech příliš neví. Kupujete-li dalekohled jako dárek, je třeba zvážit, zda je dárkem pro formu (aby něco bylo), nebo pro radost či zálibu obdarovaného. V prvním případě je lepší od koupě buÄŹ úplně upustit, případně nákup pořídit v hypermarketu. V případě vážného zájmu nebo alespoň předpokladu, že obdarovaného nový koníček chytne, prosím, pročtěte následující řádky. Snad Vám napoví, jaký typ dalekohledu koupit a co k němu přidat jako doplňky.

Dalekohled je optický přístroj shromažÄŹující více světla než lidské oko a to tolikrát, kolikrát větší je plocha objektivu oproti lidské zorničce. Astronomické přístroje využívají právě tohoto faktu k tomu, aby lidem ukázaly víc (tedy méně jasné objekty) než jsme schopni vidět neozbrojeným okem. Zvětšení, bombasticky uváděné v letácích a na krabicích je tedy druhotný parametr dalekohledu, daný vlastnostmi objektivu a zpravidla výměnného okuláru. Většinu vlastností určuje tedy objektiv, jeho průměr a kvalita, ať už jej jím čočkový objektiv nebo zrcadlo.

C-102 AZ - refraktor f/5 na azimutální montáži

Hlavní věcí, kterou je třeba si vyjasnit, je nač a kde bude dalekohled využíván. Kupujete-li dalekohled někomu, kdo bude ze zápraží chalupy sledovat okolní přírodu a tu a tam jej otočí zvečera na hvězdy, je dobrý dalekohled na azimutální montáži a stativu (otočný ve směru nahoru-dolů a doleva-doprava) a postačí menší průměr (70 až 100mm) dávající menší zvětšení (20 až 100x). Takovým dalekohledem je dalekohled čočkový (refraktor) s krátkým tubusem. Důležité je, aby byl vybaven tzv. převracecím hranolem, tj. aby obraz v něm byl stranově i výškově správně orientovaný. Výhodou je, dá-li se za dalekohled připojit fotoaparát. Takovým dalekohledům říkáme pozorovací, spektivy nebo anglickým výrazem spotting scope.

Je-li budoucím obdarovaným někdo, kdo bude pozorovat z přesvětleného města např. z balkónu večerní či noční oblohu a jen občas jej zláká podívat se za dne po okolí, lze zakoupit přístroj podobných vlastností, případně následující. Na přesvětlené městské obloze se velmi obtížně vyhledávají i pozorují tzv. deep-sky objekty, tedy mlhoviny, galaxie atp. Pozorovatelné zůstávají tedy zejména jasné objekty - Měsíc, jasné planety, jasné dvojhvězdy či jasné hvězdokupy. Omezující podmínkou bývá prostor, tedy důležitým parametrem bude velikost dalekohledu a snadnost manipulace sním. Asi nejlepší volbou bude dalekohled buÄŹ čočkový (refraktor) nebo zrcadlový (reflektor) o průměru 80 až 150mm s delší ohniskovou vzdáleností (800 až 1.000mm), u katadioptrických systémů (kombinovaný zrcadlovo-čočkový systém až 1.500mm) na paralaktické nebo azimutální montáži. Převrácení obrazu již není závadou případně převracecí člen lze dodatečně dokoupit. Při sledování planet či Měsíce větším zvětšením je vhodným doplňkem i motorek pro automatické natáčení za oblohou tzv. hodinový stroj.

Dobson StarHopper 203/1200mm

Máme-li svého blízkého za zapáleného amatéra, který již delší dobu pozoruje oblohu triedrem (binokulárem), zná ji jako své boty a vyjíždí ven za temnou oblohou, případně bydlí v místě s minimálním osvětlením, bude volba obtížnější i s ohledem na přenositelnost a finanční náročnost. Pro takového fandu lze doporčit již vesměs dalekohled zrcadlový s průměrem zrcadla alespoň 100 až 150mm a více. Dalekohledy jsou buÄŹ na Dobsonově (jednoduché a praktické azimutální montáži, ovšem bez možnosti automatického pohonu za hvězdami), nebo na již zmiňované paralaktické montáži. V této kategorii je možná vhodnější dotyčného seznámit se záměrem a přijít si dalekohled vybrat s ním.

NexStar 80 GT - dalekohled s automatizovaným vyhledáváním 

Zvláštní kapitolu tvoří dalekohledy automaticky naváděné. Jejich dělení z pohledu obchodníka je dvojí. Jednoduché a relativně cenově dostupné osobně považuji za lepší hračku, pro ty, kdož po obloze chtějí rychle a snadno proběhnout. Jejich výhodou je skutečně rychlé vyhledávání objektů bez nutnosti znát oblohu, automatické sledování objektu, nevýhodou elektrické napájení (baterie většinou dlouho nevydrží, je nutný síťový adaptér) a na sofistikovaných ovladačích převládá angličtina. Dražší a propracované přístroje jsou pak určeny i skupině pozorovatelů, kteří již svá léta hledání objektů na obloze mají za sebou a nyní si plní svůj vlastní pozorovací program, kde rychlé najíždění zvyšuje "efektivitu" koníčka.

Doplňky

Dalekohled není všechno a výběrem vhodného dalekohledu vybavení nekončí, ale většinou pouze začíná. Má-li být balíček objemnější lze doporčit ještě další nezbytnosti, na které by stejně dříve nebo později došlo.

Sada okuláru Genuine Ortho vhodných na planety

Po prvním rozkoukání většinou vyvstane potřeba většího zvětšení (na Měsíc atp.). Dalekohledy v kompletech chodí vybaveny jedním až dvěma okuláry tedy jedním až dvěma zvětšeními. Ta jsou výrobci volena jako malá nebo střední. Pro detailní pozorování planet či Měsíce je dobré mít zvětšení mezi cca 100 až 200x podle velikosti dalekohledu, což vyžaduje dokoupit další okulár případně násobící tzv. Barlowův člen. Zde se zaslouží dodat, že zvětšení je poměr ohniskové vzdálenosti dalekohledu (většinou vyznačena na tubusu v milimetrech) a ohniskové vzdálenosti okuláru (vyznačena na okuláru opět v milimetrech).

Sada barevných filtrů pro pozorování planet

Vhodným doplňkem bývají i filtry. Základním filtrem je filtr měsíční. Ten tlumí množství světla vystupujícího z dalekohledu na příjemnou mez. Pozorování Měsíce zejména větším dalekohledem při menším zvětšení bez filtru v období okolo úplňku může být až bolestivé. Měsíční filtry jsou okulárové - šroubují se do okuláru na stranu přivrácenou k objektivu. Dalším vhodným filtrem je filtr sluneční. POZOR - nikdy se nedívejte do Slunce dalekohledem bez speciálního slunečního OBJEKTIVOVÉHO filtru. K nevratnému poničení oka dochází v desetinách sekundy. Nejpopulárnější je Astro Solar folie, dodávaná ve formátu A4, ze které se takový filtr snadno dle návodu vyrobí. Pozorování Slunce, slunečních skvrn a dalších útvarů patří k nejvděčnějším neboť Slunce je nejčastěji pozorovatelné. Dalšími filtry jsou specializované filtry na pozorování z města, potlačující záři oblohy a rozptýlené světlo pouličních lamp, barevné filtry na pozorování planet, mlhovinové filtry atd. O jejich nákupu je však dobré se poradit.

Otočná mapka

Pro začátečnické pozorování oblohy jsou prakticky nezbytností mapy. Tou úplně základní je otočná mapka, která nastavením data a času ukáže, která souhvězdí a jasné hvězdy jsou právě vidět. Je to levná pomůcka k nezaplacení. Naopak drahým dárkem může být kvalitní hvězdný atlas, podle kterého lze hledat zajímavé objekty mimo dosah lidského oka. Pro venkovní použití se osvědčují laminované verze (proti zmáčení rosou).

SkyPubl. Sky Atlas 2000 Filed vers. 

Pokud jde o úplného začátečníka, další vhodnou pomůckou je dobrý průvodce oblohou - knížka formátu do kapsy u bundy, popisující nejzajímavější objekty v jednotlivých souhvězdích, nejlépe doplněná mapkami. Pro pokročilé jsou i pokročilejší verze, popisující podrobně jednotlivé typy objektů i s jejich fotografiemi, kresbami a popisy jak jsou vidět v různých velikostech dalekohledů (asi vedoucím dílkem a "biblí" je anglický dvojdílný průvodce "Night Sky Observer Guide").

 

LED svítilna se stavitelným jasem

Nutnou drobností je červená svítilna. Lidské oko je nejméně citlivé k červené barvě, pozorovatelé si tedy na mapky, na poznámky či na manipulaci s dalekohledem svítí velmi tlumenými červenými lampičkami, aby si neporušili přivyknutí oka tmě. Červená světýlka jsou dnes většinou na bázi LED.

Je jistě řada dalších drobností, které by začátečníka potěšily jako dárek - namátkou kufřík na příslušenství, LED hledáček pro snadné a rychlé vyhledání objektu, dózy na okuláry, vyhřívání objektivu proti orosení, nepřeberné množství knížek, plakátů, map, teplé boty, dobrý kulich atd.

Pozorovací podmínky

Pozorovací podmínky velmi ovlivňují, co můžeme vidět během pozorování. Zahrnují výběr pozorovacího stanoviště, průhlednost oblohy, záření oblohy a tzv. seeing. Porozumění tomu, co se pod těmito pojmy skrývá, nám pomůže z dalekohledu dostat maximum.

Pozorovací stanoviště a světlo

Výběr pozorovacího stanoviště je rozhodný pro to, kolik toho uvidítme. Podstatné jsou dva faktory - horizont tj. jak velkou část oblohy uvidíme (zaclánějící vysoké stromy, budovy, výhled z balkónu atp.) a osvětlení. Chceme-li pozorovat deep-sky objekty (mlhoviny, galaxie, slabé hvězdokupy), je nezbytné vybrat takové stanoviště, ze kterého není vidět žádný přímý zdroj světla (okna v budovách, pouliční lampy, reflektory projíždějících aut). Lidskému oku trvá první přivyknutí na tmu (akomodace oka) do cca 5 minut, ale přivyknutí pro seriózní astronomická pozorování trvá až hodinu. Proto zapomeňme také na baterky, zapalovače či mobilní telefony. Nejméně rušivé je červené světlo a pro potřeby pozorovatelů (nahlížení do map či poznámek) jsou v nabídce červené svítilny.

Průhlednost

Je dána mraky, vzdušnou vlhkostí a vzdušnými částicemi. Silné kumuly jsou zcela neprůhledné a pozorovat pod nimi nás nenapadne. Zatímco cirry (řasy) jsou tenké a jasné hvězdy je prosvítí. Vzduch, obsahující mnoho vlhkosti a jemných částic pohlcuje více dopadajícího světla, rozptyluje ho a u slabých objektů jako jsou mlhoviny výrazně snižuje kontrast nebo je příčinou, že nejsou vidět vůbec. Na průhlednost mají vliv i jemné částečky vulkanického popela a aerosolů, pohybujících se v horních vrstvách atmosféry. Za ideální podmínky lze označit temnou, inkoustově modrou oblohu.

Záření oblohy

Obloha je ozářená Měsícem, ve vyšších zeměpisných šířkách polárními zářemi, přirozeným zářením oblohy a světelným znečištěním. Toto světlo se láme a rozptyluje na výše uvedených částečkách a vlhkosti a způsobuje záření oblohy. Jeho důsledkem je při pohledu do dalekohledu světlé pozadí zorného pole, což způsobuje u jasných objektů snížení kontrastu a slabší objekty jako mlhoviny a galaxie nemusí být vidět vůbec.

Pro pozorování deep-sky objektů je nejlépe vybrat bezměsíčnou noc, daleko od zdrojů světelného znečištění, daleko od měst a průmyslových zón. Částečnou pomocí může být LPR, CLS nebo Skyglow filtr, který nepropouští některé druhy záření a výrazně tak stmavuje pozadí. Záření oblohy příliš nevadí pozorování planet a Měsíce a to i z města. Kontrast lze zvýšit použitím různých filtrů.

 

 
Nákupní košík
Váš košík je prázdný
VirtueMart
Výrobci